Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Oddział Lubuski informuje, że osoby z niepełnosprawnościami poszkodowane przez powódź na terenach objętych stanem klęski żywiołowej w Powiecie Żagańskim do 2 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski do programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.
Kto może skorzystać z pomocy?
Osoby z niepełnosprawnościami posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia, które zamieszkują na terenach poszkodowanych w wyniku powodzi w odniesieniu do których przyznany został zasiłek celowy w związku z powodzią i poniesionymi stratami w gospodarstwach domowych.
Jaka jest wysokość pomocy?
Pomoc finansowa w ramach Modułu I udzielana jest w formie jednorazowego świadczenia do 2.000,00 zł na rehabilitację społeczną oraz w ramach Modułu II – w formie jednorazowego świadczenia stanowiącego rekompensatę poniesionych strat i/lub pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy sprzętu lub urządzenia.
Więcej szczegółów:
Dodatkowo informujemy, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udziela pomocy poszkodowanym w wyniku powodzi:
- osobom z niepełnosprawnościami;
- osobom z niepełnosprawnościami prowadzącym działalność gospodarczą;
- pracodawcom zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami;
- organizatorom zakładów aktywności zawodowej;
- jednostkom prowadzącym warsztaty terapii zajęciowej.
Otrzymaną pomoc finansową można przeznaczyć na:
- Utrzymanie przez pracodawców zagrożonych likwidacją, na skutek powodzi, miejsc pracy osób z niepełnosprawnościami;
- Odtworzenie zniszczonej lub utraconej na skutek powodzi infrastruktury i wyposażenia warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej oraz przedsiębiorstw osób z niepełnosprawnościami prowadzących działalność gospodarczą;
- Zakup przez osoby z niepełnosprawnościami sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych utraconych lub zniszczonych na skutek powodzi;
- Usunięcie powstałych na skutek powodzi szkód w obrębie zlikwidowanych uprzednio barier technicznych i architektonicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami (finansowanie remontów, readaptacja oraz zakup sprzętu);
- Dofinansowanie do oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych na likwidację skutków powodzi w związku z zatrudnianiem i rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami.
Zasady finansowania i rozliczenia:
- Wnioski można składać do 15 września 2025 roku w Oddziale Lubuskim PFRON (65-034 Zielona Góra, ul. Bohaterów Westerplatte 11)
- Wskazane cele mogą zostać dofinansowane ze środków PFRON maksymalnie do kwoty, która nie może być sfinansowana z innych źródeł.
- Po podpisaniu umowy wnioskodawca otrzymuje dofinansowanie w formie zaliczki (jedna lub dwie transze).
- Wnioskodawca rozlicza otrzymane dofinansowanie na podstawie zestawienia dowodów księgowych.
- Na etapie składania wniosku i rozliczenia końcowego wnioskodawca składa oświadczenia dotyczące uzyskanych odszkodowań i innych form otrzymanego wsparcia.
- Wnioskodawca zwraca niewykorzystaną lub nienależną kwotę dofinansowania na podstawie rozliczenia końcowego.
Więcej szczegółów:
Centrum Informacyjno-Doradcze dla osób z niepełnosprawnościami przy Oddziale Lubuskim PFRON: tel. 68 422 78 07 lub 25, e-mail: cidon.lubuskie@pfron.org.pl
Zobacz również:
https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/pfron-pomaga-poszkodowanym/